Klinta Massageljus Apelsinblomma & Lavendel
Ean:
Doft- och Massageljus från Klinta & Co med doft av Apelsinblomma och Lavendel.
Den varma oljan som bildas när ljuset brinner kan användas som massageolja! Tänd ljuset och låt brinna ett par minuter, doppa sedan fingrarna eller häll ut lite av den lagom varma oljan (ca 55°C) på kroppen och massera in dig själv eller någon annan!
Finns även som ett miniljus, ett mindre ljus i storlek av ett värmeljus, till ett förmånligt pris så att man kan prova på och känna lite om man vill det först!
Doft: Apelsinblomma & Lavendel.
Doftbeskrivning: Ren lavendelolja blandas med söt och citrusig apelsinblomma och ger en nygammal, fräsch och pigg doft. Apelsinblomma & Lavendel har varit med sedan dag ett hos Klinta och är en riktig klassiker.
Ingredienser: Helt vegetabiliska och inte testade på djur, tillverkade av ekologisk sojavax, certifierad palmolja och europeisk rapsolja samt några droppar eterisk olja eller parfymolja.
Fria från paraffin, petroleum, parabener, färgämnen eller andra tillsatser.
Brinntid (upp till ca) | |
Lilla Klintaljuset | 18 h |
Stora Massageljuset | 45 h |
Trevekesljus | 85 h |
Miniljus (Provdoft) | 6 h |
Finns i Storlek: | Miniljus (Provdoft | ||
18h | |||
45h | |||
85h | Utgått |
Information om: Dofter | |
Typ | Massageljus |
Doft | Blommig |
Färg | Vit |
Miljö | Ekologiskt |
Vax | Vegetabiliskt |
Essens | Eterisk |
Varumärke | Klinta |
Kundbetyg5 baserat på 2 recensioner.
Recensioner:
Lina (2023-11-18)
Betyg:Doftar som det gör på spa, lugnt och härligt. Mycket doft, luktar i rummet även när det inre än tänt.
Nils-Owe (2022-04-14)
Betyg:Undebar doft från detta ljus. Det är behagligt på huden och lämnar en subtil väldoft som känns lyxig.
Jenny (2022-04-14)
Betyg:Undebar doft från detta ljus. Det är behagligt på huden och lämnar en subtil väldoft som känns lyxig.